Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje nieduże wymiary jest świetną alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymogów, w kwestii pokarmu – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu istotna jest powierzchnia dna klatki. Dno klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać klatkę większą, szczególnie jeśli planujemy trzymać tam więcej zwierząt.Ważnym jest, żeby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, gdyż może to grozić utknięciem świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują z klatki. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale jest trochę twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi łatwo dbać o porządek w klatce, ale ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić klatkę swojej świnki morskiej warto ulokować w środku potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuła się bezpiecznie, jako,że będzie mieć prywatną przestrzeń, w której będzie mogła schować się aby odpocząć lub uspokoić się, kiedy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

karma dla kotów