Ubranka dla psów – konieczność czy moda?

Sklepy zoologiczne kuszą właścicieli różnymi rodzajami ubranek dla psów, które nie tylko mają w nich wyglądać uroczo, ale również i być zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (wiatr, mróz, śnieg, deszcz itp.).  Czy jednak rzeczywiście spełniają obie role? A może są jedynie kolejną modą, która z czasem przeminie? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Najważniejszym pytaniem jaki musimy sobie zadać przed zakupem ubranka dla psów jest to czy rzeczywiście jest im ono potrzebne. Psy same, w dość oczywisty sposób, sygnalizują czy na zewnątrz jest im zimno oraz czy ubranka dla psów im nie przeszkadzają zamiast pomagać. Jeśli twój podopieczny próbuje za wszelką cenę ściągnąć ubranko np. używając w tym celu swoich łap, możemy być pewni, że nie czuje się komfortowo, a ciuszek zamiast mu pomagać tylko przeszkadza. Jeśli zaś na zewnątrz jest na tyle zimno, że nasz pies podczas każdego spaceru trzęsie się z zimna warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego ubranka dla psa. Psy, nawet  te, które normalnie nie przepadają za ubrankami dla psów, na pewno docenią ich działanie podczas mrozów czy silnego wiatru.

Kolejną rzeczą na którą musimy zwrócić uwagę przed zakupem ubranka dla psów jest miejsce naszego zamieszkania. Jeśli na stałe przebywamy w miejscu, które charakteryzuje się przewagą ciepłych dni ciuszki dla psów mogą okazać się zbędnym zakupem. Inaczej sprawa się ma jeśli mieszkamy w zimnym lub umiarkowanym klimacie. Wtedy, zwłaszcza gdy jesteśmy posiadaczami psów pochodzących z ciepłych klimatów lub z krótką sierścią, powinniśmy się zastanowić nad zakupem ubranek dla psów.

ubranie dla psa

Kupując ubranka dla psów musimy zwrócić uwagę nie tylko na miejsce naszego zamieszkania, rasę psa oraz jego preferencje. Ważne jest również aby dokładnie przyjrzeć się samemu ubranku. Może się bowiem zdarzyć, że mimo iż kupimy ciuch dla swojego pupila to nie będzie on w pełni spełniał swojej roli ochronnej a był jedynie modnym dodatkiem. Dlatego warto dokładnie skontrolować czy ubranko jest wiatroodporne, wodoodporne oraz czy jest odpowiednie na pogodę na którą chcemy go wykorzystać. Jeśli nie spełnia któregoś z tych wymagań stanowi jedynie modny dodatek, który tylko w niewielkim stopniu ochroni twojego pupila przed trudnymi warunkami pogodowymi. Jeśli posiada dodatkowo posłanie dla psa, to ubranka mogą stać się niepotrzebne.

Podsumowując ubranka dla psów mogą być zarówno tylko modnym dodatkiem jak i skuteczną ochroną przed zimnem, wiatrem i deszczem. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj ubrania kupimy oraz czy jest ono w ogóle konieczne w zamieszkiwanym przez nas klimacie. Tylko odpowiednie dopasowanie ubranka do warunków pogodowych i preferencji psa może sprawić, że ubranko stanie się czymś więcej niż tylko modnym dodatkiem. W przypadku psów, które pochodzą z cieplejszych krajów oraz tych, które np. pracują w dużo zimniejszym klimacie (np. psy ratownicy w górach) konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie właśnie poprzez zakup ubranek dla psów. Należy jednak wtedy pamiętać, że aby ubranko spełniało swoją rolę musi zostać wykonane z materiałów wysokiej jakości i być dostosowane do zadania jakie go czeka. Tak naprawdę więc tylko od nas zależy czy ubranko to wyłącznie zbędny dodatek czy konieczność dla naszych podopiecznych.